Tektaş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tektaş Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evliliğe ilk adımın sembolü olan tektaş yüzükler, düğün sürecinde seçimi en zor olan detaylardan biri. Belki erkekler için çok bir ehemmiyeti olmayabilir fakat hemen hemen tüm kadınlar için tektaş önemlidir. Ve genellikle evlilik teklifi için erkekler yüzük aldıkları için seçim aşaması da onlara kalıyor.

Peki, tektaş seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Biraz, ondan bahsedelim.

Müstakbel eşinizi mutlu etmek için zevkleri konusunda bilgi sahibi olmanızda bir sakınca yok. Tektaş deyip, geçmeyin; kesimi, rengi, karatı, montürü, parlaklığı farklı etkiler yaratıyor.

Karat tamamen taşın büyüklüğüyle alakalı fakat her karatı büyük olan yüzük iyidir, denilemez. Parlaklık ve renk, burada biraz daha etkili bir özellik. Ortalama karatta bir yüzük eğer C ya da D color olarak tabir edilen parlak renklerdeysen, o yüzük etkileyici görünecektir.

 

Taşın cinsi, tamamen eşinizin zevkiyle alakalı bir durum. Pırlanta haricinde elmas, safir, zümrüt, yakut gibi taşların kullanıldığı yüzükler de tercih edilebilir. Hatta safir, zümrüt ve yakut gibi taşlar daha sıra dışı ve farklı olabilir.

Montür, taşın oturtulduğu kısımdır ve 4 ya da 6 tırnak seçeneklerinde olabilir. Her iki seçenekte de taş farklı durur, bu yüzden seçim yaparken bu detayı atlamamak gerekir.

Taş kesimine değinecek olursak; prenses, oval, yuvarlak, kare gibi şekillerde taş kesilebilir. Bu kesim tercihi için müstakbel eşinizin zevklerini bilmek gerekebilir. Fakat genel olarak bu detayların farklı birleşimleri bambaşka hava yaratacağı için alternatiflere bakarak da karar verebilirsiniz.

Yüzük halkası, seçimi etkileyen bir diğer detaydır. Beyaz, rose ya da sarı altın renginde sade olabileceği gibi; halka üzerinde de taşlar olabilir. Burada duruşuna ve müstakbel eşinizin zevkine bağlı olarak karar verebilirsiniz. Sadelikten hoşlanan birine halkası taşlı bir yüzük alamazsınız mesela.

Gelelim en kritik noktaya, parmak ve el şekli. Müstakbel eşinizin el ve parmaklarının uzunluğu, inceliği, şekli yüzük seçimindeki en önemli etken olabilir. Çünkü kendisinin bile çok beğendiği modeller, elinde hoş durmayabilir. Mesela; kısa parmaklı ve kalın el yapısı olan bir kadında 1 karat ve altında seçilen yüzükler sıradan durabilir. Fakat ince el yapısına sahip, uzun parmaklı kadınlarda 0,50 ve 1 karat yüzükler çok ilgi çekici duracaktır.

Yüzük ölçüsü konusunda gerilmeyin; göz kararı alın ve teklif sonrasında gerekliyse boyutunu ayarlatın. Bu, işin en kolay kısmı diyebiliriz. Fakat, diğer bilgilere hakim olmak, evlilik teklifi için tektaş yüzük seçiminde işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Yüzük seçiminden sonra yapılacak tek şey, en etkileyici ve samimi şekilde ona bunu vererek, teklif etmek olacak. 😊

 

Post a comment