Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Gelinlik seçimi, düğün sürecinde en çok zorlayan durumlardan biridir. Kafanızda model, üstünüzde hayal ettiğiniz gibi durmayabilir. Bunun önüne geçmek için seçim aşamasında dikkat etmeniz gereken çok önemli bir detay var: Vücut tipiniz göre gelinlik seçmek!

Bu detaya gereken özeni gösterip, üstüne zevkinizi yansıtan detayları da ekleyince muazzam bir sonuç yakalayacaksınız! Peki, vücut tipine göre gelinlik seçimi nasıl olmalıdır? Yanıtı, bu yazıda!

Vücut tipinizi iyi tanıyın!

Gittiğiniz butikte; herkesin, her model gelinliği giyebileceğini söylerlerse arkanıza bakmadan kaçın. Bu koca bir yalandır! Bir gelinliği iyi taşımak vücut tipiyle ilgilidir; bu yüzden hangi vücut tipine sahip olduğunuzu tespit etmelisiniz.

Elma, armut, kum saati, atletik vücut tiplerinden hangisisiniz? Ayrıca; boyunuz, bölgesel yapınız ve kilonuz ne durumda? Bu soruların cevaplarıyla doğru gelinliğin alt yapısını oluşturabilirsiniz.

Vücut tipleri nasıl tanımlanır?

Elma vücut tipi insanların üst bölgesi, alt bölgesine göre daha geniştir. Armut vücut tipi ise, bunun tam tersidir. Göğüs ve kalçaları orantılı, beli ince olan insanlar, kum saati vücut tipine sahiptirler. Kıvrımları daha az olan, geniş omuzlu kişiler de atletik vücut tipine sahiptir.

Vücudunuzun genel hatlarını tanımladıktan sonra detaylara inebilirsiniz. Boynunuzun uzunluğu, omuzlarınızın genişliği, kol ve bacaklarınızın inceliği, üst ve alt bölgenizin uzunlukları, kemik yapınız, göğüs ölçüleriniz, boy uzunluğunuz; gelinlik seçiminde rol oynayan fiziksel detaylardır.

Önemli olan popüleri değil kendinize yakışanı seçmeniz!

Her sene belli gelinlik modelleri ön plana çıkar ve bu da kararlarımızı etkiler. Fakat bu karara varmadan önce popüler olan modelin size yakışıp, yakışmayacağına bakmalısınız. Örnek vermek gerekirse; dar kesim gelinlik modelleri oldukça popüler ve siz de çok beğeniyorsunuz. Fakat kilolu bir kadınsanız; dar kesim gelinlik modeli, üzerinizde hayal ettiğiniz gibi durmayabilir.  Bu durumda daha farklı modellere yönelebilirsiniz.

Detaylar her zaman önemli!

Gelinliği iyi taşımak, detaylardan geçer. Gelinliğin kumaşı, kol tipi, kuyruk olup olmaması, etek uzunluğu, yaka kesimi, eteğinin iniş şekli, işlemeleri, dekoltesi; bütünü oluşturan detaylardır. Her birine karar verirken yine vücut tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Mesela; boynunuzun uzunluğuna göre yaka kesimi, kolunuzun kalınlığına göre kol modeli belirlenmesi doğru olandır.

Vücut tipiniz için en doğru kumaşı seçin!

Gelinlik modelinizi ortaya çıkaran detaylardan biri, doğru kumaştır. Kumaş seçiminde etken olan detaylardan biri ise, vücut tipidir. Mesela; şifon, tül kumaşlar tüm vücut tiplerine uyarlanabilir. Dantelli kumaşlar, vücut tipine göre dikkatli kullanılmalıdır. Saten kumaşlar ise, zayıf kadınlarda daha şık duracaktır.

İşin özüne inersek; bir gelinliğin “mükemmel” olması için tasarım, dikiş, kumaşın iyi olması önemlidir. Fakat her birinin temeli de sizin vücut tipinizdir.  Vücudunuzu en iyi gösteren gelinlik, ruhunuzu da iyi hissettirecektir.

Post a comment