Eski Yeni Ödünç Alınmış ve Mavi Bir Şey

Eski Yeni Ödünç Alınmış ve Mavi Bir Şey

Amerikan filmlerindeki düğün sahnelerinde hep denk geldiğiniz bir cümle vardır: something old new borrowed and blue. Yani; eski, yeni, ödünç alınmış ve mavi bir şey. Peki, bu ne demek biliyor musunuz? İşte, bu yazımızda kısacık bir şekilde sizlere bu geleneğin ne olduğunu anlatacağız. Belki sever ve kendiniz için de uygularsınız kim bilir!

Bir Anglasakson geleneğine göre, evlenirken gelinlerin üzerinde bulundurması gereken dört parça var: eski, yeni, ödünç alınmış ve mavi. İnanışa göre, bu materyaller çiftin evliliklerine uğur getiriyor.

Peki, her birinin amacı nedir diye soracak olursanız, açıklayalım. Yeni bir şey, gelinin, geleceğe ve yeni hayatına umutla baktığını temsil ediyor. Eski bir şey, gelinin, ailesine ve geleneklerine bağlı olduğunu, koruduğunu temsil ediyor. Ödünç alınmış bir şey, zor zamanlarda maddi ya da manevi destek alabileceği insanlara sahip olduğunu gösteriyor. Son olarak mavi bir şey ise; temizlik, bolluk ve bereketin sembolü olarak görülüyor.

Hristiyan geleneğinde bu dörtlü içerisindeki en önemlisi mavi bir şey olması. Meryem Ana’nın pek çok ikonasında mavi renk bir kıyafetle sembolize edilmiş olması da bunu göstergesidir.

Bu sembolleri temsil eden tek bir materyal de olabilir, her birini ayrı ayrı temsil eden materyaller de… Fakat işin özüne bakınca, oldukça sevgi dolu ve tatlı bir gelenek olduğunu belirtmek gerek. Farklı kültürlerde beğendiğiniz gelenekleri kendiniz için uygulamanızda da hiçbir sakınca yok; önemli olan benimsemeniz. Uygulamasanız dahi, bu güzel bir bilgi olarak sizde kalsın. 🙂