Covid-19 Sırasında Düzenlenen Düğünlerde Konuk Güvenliği İçin Yapılacaklar

Covid-19 Sırasında Düzenlenen Düğünlerde Konuk Güvenliği İçin Yapılacaklar

COVID-19 salgını ile birlikte “yeni normal” olarak adlandırılan bir hayat standardı sürdürmeye başlayalı neredeyse 1 yıl oldu. Hala devam eden yasakların akıbeti ve düğüler açısından neler olacağı bilinmemekle birlikte olası bir düğün organizasyonunda konuklarınızın riskini minimize etmek de size düşüyor.

Çiftler için zor kararlardan biri, davetli listesini kısaltmak zorunda olmalarıdır. Bu durum kulağa zor ve üzücü gelse de sağlıklı günlerimiz geri geldiğinde telafi edebileceğinize inanın ve kendinize söz verin. Az sayıdaki davetliniz için alabileceğiniz Covid-19 önlemlerini de mutlaka ciddiye alın. İşte, Covid-19 sırasında düzenlenen düğünlerde konuk güvenliği için yapılacaklar:

Online ya da posta yoluyla davetiye gönderin

Teması azaltmak, bu hastalıktan korunmak için uygulanan en temel kurallardan biri olduğu için davetiye aşamasından itibaren buna özen göstermelisiniz. Davet edeceğiniz herkese online ya da posta yoluyla davetiyelerini iletin. Genellikle gençlere online, aile büyüklerine posta yoluyla göndermeyi tercih edebilirsiniz.

Sıcaklık kontrolünü es geçmeyin

Hepimiz ateşin olmamasının hiçbir şekilde birisinin COVID-19 bulaşıcı olmadığını teyit etmediğini bilsek de ateşi olan herkesin başkalarıyla temastan kaçınması gerektiğini de biliyoruz. Bu nedenle, düğün günü, konuklarınız geldiğinde bir sıcaklık kontrolü yapıp, öyle içeriye almanızda fayda vardır. Fakat olumsuz bir durumda söz konusu misafiri göndermek zorunda kalabileceğiniz için bu uyarıyı, davetiyede kibar bir dille belirtmeniz faydalı olabilir.

Yeterli miktarda el dezenfektanı bulundurun

Bunu söylemeye gerek yok, ancak el dezenfektanının mevcut olduğundan ve mümkün olduğunca çok yerde kolayca erişilebilir olduğundan emin olun. Geçen yaz olduğu gibi törenler yemeksiz olacaksa masa yerine bistrolar olacaktır. Yürüyüş ve geçiş alanlarında belli aralıklarla yerleştirilen dezenfektanların yanı sıra, bistrolara da koymalısınız. Hatta girişte, karşılama sırasında, misafirlere küçük kolonyalar dağıtılabilir.

Oturma düzenini kurallara uygun yapın

Mutlaka mesafeyi göz önünde bulundurarak hazırlanmış bir oturma düzeni bulundurun. Çapraz ve aralarda boşluk olacak şekilde hazırlanmış bir oturma düzeniyle riski en aza indirmiş olacaksınız. Ayakta gerçekleşecek bir tören olacaksa o zaman da bistro masaları, kurala uygun şekilde ayarlayın.

Herkesin maske takmasını zorunlu kılın

Maskelerin güzel ve şık ir görüntüye sahip olmadığı konusunda  hepimiz hemfikir olabiliriz. Ancak sadece sevdiklerinizi koruma amaçlı değil, insani bir görev olarak da bakmalısınız bu duruma. Biraz daha eğlenceli hale getirmek için de misafirlerinize tercih ettiğiniz renkte maskeler temin edebilir ve karşılama sırasında onlara hediye edebilirsiniz.

Açıkhava etkinliğini tercih edin

Belki herkes için mümkün olmayabilir ancak iç mekanda olmak yerine açık havada bir kutlama yapma seçeneğiniz varsa mutlaka bunu kullanın. Bu hem siz hem de misafirler için işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Ek olarak, birebir çalıştığınız, fotoğrafçınız veya kameramanınız gibi kişilerden test yaptırmalarını rica edebilir hatta test ücretini ödemek suretiyle iş sözleşmenize de ekletebilirsiniz.

Zor bir düğün süreci olacağı kesin fakat önemli olan şeyin çift olarak aranızdaki sevgi ve bağlılık olduğunu unutmayın.