Yeni Normalde Düğün

Yeni Normalde Düğün

 

Hepinizin bildiği gibi, Covid-19 virüsü sebebiyle hayatımızda büyük değişiklikler oldu. Uzun süren karantina döneminde hayatları durdurduk ve sonrasında “Yeni Normal” olarak adlandırılan bir döneme girdik.

Şu an içinde olduğumuz yeni normalde, daha önce yasaklanan düğün etkinlikleri yeniden yapılmaya başlandı. Fakat nasıl? Nelere dikkat etmeliyiz, hangi önlemleri almalıyız? Eğlencenizin, sizin ve sevdiğimiz insanların sağlığını tehdit eden bir tehlikeye dönmemesi için yapmanız gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeni normalde düğünlerde uygulanması gereken kurallar nelerdir?

• Sağlık Kurulu’nun belirlediği tedbirler oldukça geniş ve alışık olduğumuz düğünlerden farklı bir organizasyonun temelini oluşturuyorlar.
• En önemli ve ilk kural, sosyal mesafeyi oluşturacak büyüklükte açık hava bir mekan bulmak. Açık hava olması zorunlu değil ancak yüksek derecede tavsiye ediliyor. Kapalı mekanlara göre hava sirkülasyonunun daha iyi olması, riski bir nebze de olsa azaltıyor.
• Misafir sayısını, mesafeli oturma düzeni oluşturacak şekilde belirlemek zorunlu hale geldi. Yani, artık düğünlerimiz kalabalık da olmayacak.

• Gelin ve damat da dahil olmak üzere, düğündeki herkesin maske takması da zorunlu olacak. Eğer maskesiz gelen misafir varsa, girişte onlara maske dağıtılacak. Ayrıca düğün alanına girişlerde, tüm gelenlerin ateşleri ölçülecek ve 38 derecenin üstünde ateşi olan salona alınmayacak.
• Takı merasimi ve tebrik için mesafe bozulmayacak ve takılar bir kutu içerisinde toplanacak.
• Toplu fotoğraf çekimleri yapmak, artık düğünlerde görebileceğimiz bir durum değil.
• Gelelim dans konusuna; gelin ve damat dışındaki herkese dans etmek yasak. Özellikle halay gibi toplu danslar büyük risk taşıyor ve bu yüzden kesinlikle yasaklandılar.
• Tüm masalarda kolonya ya da dezenfektan bulundurulacak, düğün mekanı özel dezenfektanlarla temizlenecek ve eğer mekan kapalıysa, düğün başlamadan en az 1 saat öncesine kadar havalandırılacak.

Tüm bu kurallar dahilinde yapılacak düğünler, kulağa sıkıcı gelebilir fakat bunu sağlık için yaptığınızı unutmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmamanız için bu kurallara uymanız oldukça önemli. Üstelik birkaç detayla yeni normal düzendeki düğününüzü de oldukça eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bununla ilgili fikirlerimizi de bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız.

**GÜNCELLEME: Eylül ayından itibaren, ikinci bir emre kadar düğünlerin yemeksiz ve danssız şekilde 1 saat süreyle yapılması kararı verilmiştir.

 

Post a comment